17.02.2017, 10:46

Maciej Kosycarz o niezwykłych zwykłych zdjęciach w Olivia Business Centre

Katarzyna Halicka
PR Manager
Olivia Business Centre
mobile: +48 533 309 771

W poniedziałek, 20 lutego, Olivia Business Centre gościć będzie znakomitego fotoreportera Macieja Kosycarza. To kolejne spotkanie autorskie organizowane przez OBC w ramach interdyscyplinarnego projektu firmy, Olivia Cooltura. Tematem wydarzenia będą ludzie i miejsca na niezwykłych fotografiach. Zdarzenia ulotne i ich bohaterowie, lokalizacje bardzo dobrze znane i te z kadrów sprzed lat, które wciąż owiane są tajemnicą.  

- Zapraszam do udziału w spotkaniu w Olivia Business Centre. Będzie to, mam nadzieję, nawykła fotograficzna podróż, w której towarzyszyć nam będą zdjęcia z archiwum mojego taty Zbigniewa Kosycarza zestawione z moją najnowszą dokumentacją Gdańska, Oliwy i całego Pomorza. Myślę, że nasze zbiory potrafią zabrać odbiorców w ciekawą wizualną wyprawę po znanych nam i bliskich miejscach, prezentując je w nowy, inny, nieznany szerzej sposób. Oliwa to wyjątkowa dzielnica, która dynamicznie zmienia się na naszych oczach i zawsze była ciekawą przestrzenią spotkań ludzi wielu profesji – mówi Maciej Kosycarz. 

MaciejKosycarzFotografie.PNG

Wydarzenia z cyklu Olivia Cooltura są doskonałą okazją do integracji różnych osób i środowisk, tworzących społeczność skupioną wokół Olivia Business Centre. 

- Spotkania z ludźmi pasji, takimi jak Maciej Kosycarz dają możliwość przyjrzenia się z bliska zmianom zachodzą w wielu wymiarach naszego życia czy społeczności lokalnych. Będziemy mogli zobaczyć fotograficzną historię rozwoju Gdańska naszych rodziców i dziadków oraz miasto naszej codzienności. Ciekawa jestem także opowieści pana Macieja o nieznanych szerzej zdjęciach Oliwy z ostatnich dekad. Na pewno porozmawiamy o relacjach w firmie rodzinnej i odwadze do dokonywania zmian, jaką musi mieć każdy przedsiębiorca – mówi Monika Bogdanowicz z Olivia Business Centre, koordynująca projekt Olivia Cooltura.

Wstęp na spotkanie jest wolny, wystarczy zarejestrować się na wydarzenie, pisząc na adres email: events@oliviacentre.com.

Poniedziałek, 20 lutego, Olivia Sky Club (Olivia Tower), godz. 18:00

Zbigniew Kosycarz (1925–1995), był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający reporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem „Głos Wybrzeża”, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie. Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł „Gdańszczanina Roku 1972” otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.

Maciej Kosycarz (ur. w 1964 r.), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w ukazujących się głównie na Kaszubach  „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP, kontynuuje pracę ojca. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. Swoje zdjęcia prezentował na kilku wystawach, wydał  również dwadzieścia albumów fotograficznych. W 2001 roku przygotował wystawę „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”, którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja). Od 1997 roku jest współorganizatorem  Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. W archiwum jego agencji znajduje się ponad 640 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kfp.pl, które są codziennie aktualizowane. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce. Tak jak ojciec, za największe wyróżnienie otrzymane w życiu uważa przyznany mu przez mieszkańców tytuł „Gdańszczanina Roku 2009”.  Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

 

O Olivia Cooltura

Olivia Cooltura jest interdyscyplinarnym projektem Olivia Business Centre, dedykowanym promocji i popularyzacji szeroko pojętej kultury, w każdym jej aspekcie. Dedykowany jest zarówno rezydentom OBC, jak i mieszkańcom Trójmiasta. Z założenia ma integrować społeczność skupioną wokół Olivii, służyć budowie i rozwojowi wzajemnych relacji. W ramach Olivia Cooltura realizowany jest m.in. cykl koncertów muzyki poważnej Olivia Camerata, organizowane są też inspirujące spotkania autorskie.  Gośćmi Olivia Business Centre byli m.in. Magdalena Grzebałkowska, Aleksandra Pogorzelska, czy Marek Kamiński. W gronie partnerów Olivia Cooltura są m.in. Wojewódzka Miejska Biblioteka Publiczna, StaraOliwa.pl, Wspólnota Gdańska, Restauracja Lobster (OBC)

rozmiar: 380.6 KB, typ: pdf
dodano: 17 lutego 2017
rozmiar: 513.8 KB, typ: png
dodano: 17 lutego 2017
rozmiar: 619.4 KB, typ: png
dodano: 17 lutego 2017